Bohyně dívka panna: Zora, Brigit, Devana a menstruace

Bohyně dívka panna: Zora, Brigit, Devana a menstruace

Před pár dny jsme vstoupili do období bohyně Panny – dívky. Do období, které je plné naděje – naděje, že brzy přijde jaro. To vše pod patronátem Bohyně, jež hraje v mém životě tak klíčovou roli. S Bohyní dívkou cítím velkou provázanost a není tedy náhodou, že jsem měla již tu čest ji dvakrát fotit a ztělesňovat. Jako další Bohyni, kterou jsem v loňském roce fotila, a která bude vyobrazená na kartách Bohyně byla Bohyně Devana. Vlastně až při sepisování tohoto článku mi naplno došlo, že jsem představovala jen jiný aspekt Bohyně panny… A aby těch provázaností nebylo náhodou málo, tak Bohyně panna patří k menstruaci a téma menstruace je mou každodenní pracovní záležitostí. A nejen o tom bude tento článek…

Bohyně dívka Zora

Zora je patronkou inspirace. Nese v sobě malé světélko – jiskru, která je ale schopna velkých zázraků. Tato jiskra může být zárodkem nápadu, a když se v nás toto nepatrné malé světélko zažehne, můžeme se obrovsky nadchnout a zapálit se – hořet pro něco. Je také patronkou kreativity. Tento čas je skvělý pro začínání nových projektů a ke tvoření. Venku je ještě zima a nám tak nevadí být zalezlí uvnitř a tvořit zde. Můžeme nechat naší kreativitu proudit zevnitř ven.

Už je to měsíc od té doby, co jsme si dávali novoroční předsevzetí a možná jsme zjistili, že se nám vše nedaří dodržovat tak, jak jsme si předsevzali. Můžeme to proto zkusit znovu, tentokrát s podporou Bohyně Zory – patronkou inspirace a nových začátků.

Zora: „Jsem Zora bohyně úsvitu a nového začátku. Jsem jiskra světla a naděje, jsem jasná hvězda nového rána. Se mnou se můžeš rozběhnout a v úžasu vítat nový den. Když jsi na konci svých sil, vzpomeň si na mne, zapálím plamen tvého vnitřního světla, které ti ukáže cestu. Jsem nespoutaná věčně mladá dívka ve tvém nitru, která nadšeně vítá vše, co jí život nabízí.“

Představte si Zoru jako mladou dívku, která je plná naděje, nemá žádné obavy z budoucnosti, naopak,  je nadšená už jen z toho, že žije. Těší se, co jí budoucnost přinese a věří, že cokoli si přeje, je možné a může se jí vyplnit. (Je dobré se do této energie pravidelně vracet, aby se z nás nestali zatrpklí lidé, kteří si myslí, že vše dobré již pominulo a nic nového nás už nečeká!)

Je odhodlaná, optimistická, plná energie a živosti. Když se dostaneme do tohoto stavu radosti a nespoutanosti, času plného smíchu a trhlosti, může se naše tělo rychleji regenerovat, zbavit se či se dokonce vyléčit z jakékoli nemoci (ano, Bohyně panna má v sobě i aspekt léčitelky). V tomto stavu se nám zkrátka dobře daří. Je to pochopitelné, my se nalaďujeme na příjemnější myšlenky a tedy si do života přitahujeme i to, co chceme…. Je to panna, nikoli ve smyslu sexuálně neposkvrněná, ale panna v tom původním slova smyslu – svá, svobodná a nespoutaná. Možná bychom ji mohli nazvat také divoškou, avšak i toto slovo je zahaleno čímsi hanlivým. Divoška není „nezvladatelná či neovladatelná“, ale je to žena přirozená, žijící z hloubky svého nitra a pro ty z vás, kdo znáte stejnojmennou knihu, to určitě vystihnu tím, když řeknu, že divoška je ta žena, která běhá s vlky…

Bohyně lovu

Právě dalším aspektem této panenské bohyně je lov a měsíc. Určitě znáte bohyni Artemis či Dianu, s lukem a šípem, jak se za svitu luny prohánějí lesem. Slovanskou obdobou této bohyně je Devana. Její jméno se otisklo například v názvu Děvín. Na tomto místě, na okraji Prokopského údolí v Praze, stával kdysi Dívčí hrad. Údajně byl místem, kde se učily kněžky. Možná se na širých pláních učily probouzet svou nespoutanost a divokost…

Období předjaří Imbolc/Hromnice

Podle jedné z pověstí se o tomto svátku mladý bůh, který dosahoval dospělosti, společně s bohyní navracejí z podsvětí, ve kterém zůstal bůh starý, jako symbolika končící zimy a jara, které brzy propukne. Na Hromnice o hodinu více – ano, v tomto období se již dny postupně prodlužují, přibývá světla a pro naše předky to znamenalo velký pocit naděje, že zima brzy skončí a oni přežijí. V dnešní době se už asi jen těžko dokážeme vžít do jejich pocitů, kdy s láskou a obrovskou vděčností děkovali za to, že přežili. Předjaří je obdobím velkých začátků: začínají se rodit jehňata, kůzlata a další mláďata a je dostatek mléka. Později se začínají také objevovat první poslové jara, tak typické květiny pro toto období: sněženky, bledule, krokusy…. Věděli jste například, že právě krokusy jsou neocenitelnou potravou pro včely a čmeláky, neboť v tomto období toho moc nekvete?

Pokud máte zahrádku, tak se v únoru už určitě hodně těšíte, až budete moct zase sázet. Proto nyní s velkou nedočkavostí začínáte klíčit první semínka a předpěstovávat rostlinky. Při slově semínko se mi vybaví poselství Bohyně Zory, které přišlo na prvním ročníku výcviku kněžek Zuzce H: „Chráním semínka pod peřinkou, jsou i v tobě, ne všechny semínka vyrostou, vyklíčí jen to nejsilnější.“

(Před) jarní detoxikace

Toto předjarní období je výborné na celkovou očistu organismu, detoxikaci. Bohyně Zora také pečuje o posvátné prameny, proto se doporučovalo v tomto období podniknout cestu k některému z nich a proudem pramenité vody očistit své tělo, aby mohlo být po zbytek roku zdravé a plné síly. Imbolc je svátkem očisty a také požehnání světla. Vždy se nestačím divit, jak křesťanství šikovně tyto staré tradice pouze převlékly do novějšího hávu: proto není divu, že i křesťané právě v tento čas světí svíčky, hromničky, které se dávaly do oken jako ochrana proti bleskům a bouřce. (A jak víme, bouřka, hrom, Bůh Perun – a jsme zpátky u starších pohanských zvyklostí.)

Brigitin kříž

Brigit je keltskou bohyní dívkou a na některých malbách ji můžete vidět vyobrazenou s jejím typickým křížem. Že vám jeho tvar něco připomíná? No není divu. Tento tvar se používal v mnoha kulturách a byl zneužit nacisty. Symbolizoval propojení ženského a mužského principu nebo také vyobrazoval slunce, jehož paprsky míří do čtyř světových stran.

Bohyně dívka a menstruace

V životě ženy, ve věku, kdy jsou ještě dívkami dochází k jednomu velmi důležitému přerodu: přichází první menstruace menarché a ta si zaslouží náležitě uctít a oslavit. Tělo dívky dává signál, že již dospělo a je schopné plodit děti. A to je velký dar… I pokud máte svou první menstruaci již dávno za sebou, je možné svou menarché zpětně oslavit, náležitě ji uctít a poděkovat.

Vše okolo menstruace a mnoho podnětných článků můžete najít na našem „nabitém menstruačním webu“ www.kalisek.cz

A aby toho nebylo málo – já pod patronkou Bohyně Zory také tvořím: brzy spatří světlo světa „trochu jiná kniha o menstruaci“. Ponese název Ženství jako dar aneb menstruace 21. století.

Autor článku: Veronika Lančaričová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *