Rituál menarché: maminky a dcery

Rituál menarché: maminky a dcery

Několikrát jsem dostala otázku, jestli je vhodné provádět rituál menarché dohromady pro maminky a dcery. Odpověď na tuto otázku není jednoznačná a potřebuji ji rozvést. Proto jsem se rozhodla odpovědět rovnou tímto článkem.

Vztah maminky a dcery

Každá maminka má jiný vztah se svou dcerou/dcerami a také mohou mít jinou představu o tom, jak by si společně takový rituál představovaly. Na nás, na průvodkyních je jim nabídnout, co vše je možné a jak by to mohlo vypadat. Popovídat, představit několik variant, různé možnosti, přidat příklady z předchozích rituálů a podobně. Rozhodnutí již bude na nich.

Odlišný přístup v rituálu

Ovšem za sebe doporučuji tyto rituály provádět zvlášť. Rituál menarché pro dospělé ženy probíhá jinak než u dívek. Jako dospělé ženy se už nepotřebujeme připravovat na to, co to menstruace je a jak probíhá, tuto zkušenost již máme. Ovšem s čím potřebujeme pracovat, jsou určité představy a naučené vzorce „toho, jak to musí nutně být“.

Proto na mých víkendových kurzech pracuji také s rodovou linií – neboť z té vycházíme a odtud si neseme naše zkušenosti. Ovšem se vším se dá pracovat a vše se dá změnit. Jako dospělé ženy se potřebujeme také vnitřně dočerpat, doprožít si něco, čeho se nám během dospívání nedostalo. Společně se do tohoto období vracíme a tyto zkušenosti narovnáváme. My sice dnes již nemůžeme změnit minulost a to, co se tehdy stalo, ale můžeme proměnit náš vnitřní pocit a nazírání na dané situace. Láskyplně a s dospělým pochopením.

Jedna žena na toto téma trefně poznamenala: „Chystala jsem se pořádat rituál pro svou dceru, chtěla jsem přizvat i své kamarádky a společně tímto rituálem projít. Ale pak jsem si uvědomila, že jej potřebuji jen sama pro sebe. Mám tři děti a mnoho let jsem zvyklá tu péči a pozornost dávat jen své rodině. A teď prostě potřebuji rituál jen sama pro sebe, proto jsem se přihlásila na komorní víkendový rituál menarché.“ 

Rituál menarché pro dívky

Zjednodušeně by se dalo říci, rituál menarché pro dívky je má pozitivně připravit na menstruaci, aby věděly, že se mají na co těšit, že i ženství skutečně může být darem. Je kratšího rozsahu (takto je to pro dívky i lepší, aby udržely pozornost), je spojen s lehkostí, radostí, oslavou a většinou je lepší, když je zde více dívek, které touto oslavou procházejí, aby se mohly společně cítit bezpečněji. (Dívky mají rády nějaké pozitivní překvapení, určitě jim neprozraďte vše, co pro ně chystáte!)
Zase platí – je to individuální a záleží na dívkách, zeptejte se jich, jak to chtějí.

Rituál menarché pro dospělé ženy

Během rituálu menarché pro dospělé ženy nejdříve pracuji s určitými nánosy, abychom se zase společně mohly více uvolnit do našeho ženství a jeho prožívání. A pokud není menstruace pro danou ženu pohodovou záležitostí tak udělat vše pro to, aby se tak mohlo stát.

Moje poznámka:
Prvním důležitým krokem, než začnou ženy (maminky) tímto rituálem provázet mladé dívky, je dopřát si jej pro sebe. Většina z nás totiž tímto rituálem při první menstruaci neprošla a nelze předávat něco, co jsme samy nezažily. Zmiňuji to proto, že maminky, které samy tuto oslavu neměly, mívají tendenci dceři takovou oslavu vnucovat, či ji plánovat podle svých vlastních představ, neboť si přes dceru samy něco kompenzují.

Děkuji za možnost se k tomuto tématu vyjádřit a děkuji také vám – nám všem, že společně chceme dopřát si něco hezkého a naplňujícího.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *