Rozkvétající žena

Rozkvétající žena

Aneb oslava Menarché v Červeném stanu

Srdečně vás zveme na víkendový seminář oslavy první menstruace – menarché v kruhu žen, v překrásném prostředí a místě, které má ještě krásnější jméno: Elfí sídlo. Co všechno společně o tomto víkendu prožijeme a na co se můžete těšit?

Oslava první menstruace

O důvodech toho, proč je dobré si oslavu první menstruace dopřát i zpětně, jsem se rozepisovala v článku Menarché – proč se vracet k rituálu?. Většina žen totiž neměla možnost prožít svou první menstruaci jako výjimečnou událost či důležitý přerod ve svém životě (a o oslavě už vůbec nemůže být řeč). A když si povídám na různých akcích či seminářích se ženami, shodují se skoro jednoznačně na tom, že rituál oslavy první menstruace je něco, co jim chybí a co by si moc rády dopřály i zpětně.

Delší dobu jsem proto přemýšlela nad tím, jak já sama za sebe tyto rituály pojmu a budu provádět tak, aby vyjadřovaly to, co si přeji ženám předávat. Zažila jsem mnoho oslav a i když to byly oslavy krásné, věděla jsem, že si přeji jít více do hloubky a že je potřeba určité přípravy i před samotným rituálem. Jeden večer (či pár hodin) je zkrátka málo. Proto jsme se společně s mou velmi dobrou a dlouholetou přítelkyní Janou Zittovou rozhodly uspořádat akci víkendovou.

Elfí sídlo

Od začátku plánování akce se vše krásně skládá a vychází. Je to přesně podle hesla, kterému věřím: Když se má něco stát, děje se tak snadno a plynule.A přesně tak je to i nyní. První místo, které jsme pro akci vybraly, totiž nedopadlo – majitelka místa si naší akci zapomněla poznamenat. Chvíli jsme byly smutné, ale moc dlouho jsme nezoufaly, neboť jsme věřily, že se vše stalo z nějakého „vyššího záměru“. A také že ano: hned vzápětí jsme objevily nádherné místo v srdci České republiky a věděly, že „to je ono“. Nádherný domeček, obklopený kouzelnou zahradou.

Elfí sídlo je místo, které nám hned od začátku učarovalo. Je prodchnuto nádhernou ženskou energií, neboť jsou zde pravidelně pořádány různé ženské setkání a semináře.

Červený stan

Jak jsem již psala, celá akce proběhne v Elfím sídle, avšak to není vše. Jako správná oslava menarché proběhne navíc v Červeném stanu a to ne jen tak ledajakém. V loňském roce se ženy z cervenystan.eu inspirovaly kmenovou tradicí, při které se ženy v době své menstruace uchylovaly do různých příbytků, aby dokázaly lépe využít darů, které s sebou období menstruace přináší. 8 žen zasvěcovalo projekt Červeného stanu a já mohu hrdě dodat, že Jana byla jednou z nich a my proto nyní máme tu možnost si Červený stan vypůjčit a uspořádat v něm například rituál oslavy první menstruace…

 

Zajímavost: Slyšely jste o knize Červený stan, podle které byl natočený i stejnojmenný film? Kniha i filmová adaptace na sebe strhly mnoho pozornosti a vyvolaly spoustu emocí nejen v náboženských kruzích. Autorka Anita Diamant se totiž Biblí pouze inspirovala a napsala vlastní příběh Díny a jejích matek. Na začátku filmu pronáší hlavní hrdinka Dína slova: „… zeptejte se mne a povím vám úplně jiný příběh“.  Takže kdo ví, jaké příběhy z minulosti bychom četli, kdybychom mohli namísto his-story pročítat her-story, tedy její příběhy…

Pokud jste tedy film ještě neviděly velmi doporučuji! (Doporučuji si na něj vyhradit tři hodinky a k tomu pořádnou krabici kapesníků…)

Na co se můžete na chystané akci těšit?

Pátek

My s Janou (a dalšími dobrovolníky) budeme stan připravovat a stavět již od pátečního rána. Společně pak prostor dozdobíme a dotvoříme ještě společně v pátek večer, aby se tak každá z nás příprav zúčastnila a místo tak bylo prodchnuto naší společnou energií. V pátek začneme v 19 hodin společnou večeří a po té společně dozdobíme a „zasvětíme“ prostor Červeného stanu. Společně se seznámíme, uvolníme v tanci a provedeme meditaci na čištění ženské rodové linie.

Sobota

Společně s Janou milujeme tanec, proto i sobotní ranní probuzení bude v rytmech tance. Dopoledne věnujeme povídání o tom, proč se k rituálům navracet. Povíme si také o tradici červených stanů a dalších menstruačních příbytcích. Dále promluvíme o tom, jak se menarché slaví či slavila v různých koutech světa a blíže se budeme věnovat také dalším otázkám menstruace a rozebereme si, jak my samotné ji prožíváme. Po obědě se budeme věnovat propojování se s vnitřní dívkou, tou dívenkou kterou jsme byly v době, kdy jsme začínaly menstruovat. Vzpomeneme si na to, jaké jsme byly, na naše tehdejší touhy, přání či naopak obavy a to všechno společně zakomponujeme do rituálu menarché, který ve večerních hodinách propukne. (Pokud bude příznivé počasí, doporučujeme po této oslavě spát venku pod hvězdami.)

Neděle

V neděli se vydáme na výlet do nedalekých skal, kde se nachází také studánka, ve které se společně omyjeme a očistíme, abychom mohly na naší následující cestu vykročit jako „znovuzrozené“. Později ještě popovídám o různých menstruačních pomůckách, které dnes můžeme během menstruace používat a celý průběh menstruace si tak usnadnit a zpříjemnit. A na závěr nabídneme i spoustu dalších návrhů a tipů pro pozdější samostatnou práci.

Přesný program se ještě bude dotvářet přímo na místě, podle daných potřeb a naladění každé z nás. Rozhodně se ale můžete těšit na různá cvičení, meditace, tanec, ponor do sebe, společné hýčkání a příjemně strávený společný čas.

Datum konání akce: pátek 2.6 – neděle 4.6. 2017

Tato akce již proběhla – aktuální termíny se podívejte zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *