Úvod

Úvod

První menstruace (menarché) jako přechodový rituál

Přechodové rituály tady dříve byly a my jsme je z našich životů vyřadili jako cosi nepotřebného. Jako něco, co se pojí pouze s primitivními zvyky domorodých kmenů.

Ale kolik dívek má v dnešní době pocit, že se jim s první menstruací dostalo něčeho speciálního a krásného? Že ženství je dar?Podvědomě možná cítíme, že dětství a dospělost potřebujeme oddělit nějakým důležitým mezníkem. Co je dnes tímto mezníkem? První kocovina, první sexuální zážitek nebo snad maturita? Cítíme se po těchto „rituálech“ opravdu dospělejší nebo je potřeba něčeho jiného, hlubšího?

V životě ženy, ve věku, kdy jsou ještě dívkami dochází k jednomu velmi důležitému přerodu. Přichází první menstruace (menarché) a ta si zaslouží náležitě uctít a oslavit. Tělo dívky dává signál, že již dospělo a je schopné plodit děti. A to je velký dar… I pokud máte svou první menstruaci již dávno za sebou, je možné svou menarché zpětně oslavit. Náležitě ji uctít a poděkovat.

Zmiňované domorodé kmeny nemívaly pouze jednu oslavu, ale celou sérií úkolů, které bylo potřeba zvládnout. Tyto úkoly dívku či chlapce zocelovali a krok po kroku se tak na dospělost připravovali. Nám ale tento způsob výuky chybí. V tomto ohledu jsme nyní ponecháni na pospas. Nikdo nás nevede a moudří nám nepředávají své zkušenosti. Kult stáří a moudrosti jsme nahradili kultem mládí. Přechodové rituály nám zkrátka schází. Je ale stále více lidí, kteří si tuto mezeru uvědomují a rituály se tak začínají opět vracet do našich všedních životů. A díky nim dělají náš život nevšedním…

„Je-li zasvěcována dívka v ženu, proměňuje se doslova v bohyni, neboť se stává nositelkou posvátné jemné ženské energie.“
                                                                                                       Z knihy Rozkvétající žena

Rituál menarché v dospělosti

Většina žen neměla možnost prožít svou první menstruaci jako výjimečnou událost či důležitý přerod ve svém životě (a o oslavě už vůbec nemůže být řeč). A když si povídám na různých akcích či seminářích se ženami, shodují se skoro jednoznačně na tom, že rituál oslavy první menstruace je něco, co jim chybí. Co by si moc rády dopřály i zpětně. Rituál menarché v pozdějším věku je velkým darem a požehnáním. Můžeme zažít něco, co jsme neměly. Můžeme cítit podporu jiných žen a slyšet slova chvály a uctění, které nám tehdy možná scházely.

Možná nám chybělo slyšet to, že je na co se těšit. Že dospělost s sebou nese spoustu krásných okamžiků. A možná jsme tehdy jen potřebovaly slyšet více pozitivních vět o menstruaci. Tato oslava v dospělosti nabízí možnost prožít svou první menstruaci znovu, jinak a lépe.
Na takový rituál není nikdy pozdě. Klidně si jej dopřejte, i když již nemenstruujete. Záleží na vás, jestli a jakým způsobem se svou menstruaci rozhodnete oslavit.

Rituál u dívek a u dospělých

Rituál menarché pro dospělé ženy probíhá jinak, než u dívek. Jako dospělé ženy už se nepotřebujeme připravovat na to, co to menstruace je a jak probíhá. Tuto zkušenost již máme. Ovšem s čím je potřeba pracovat jsou určité představy a naučené vzorce „toho, jak to musí nutně být“. Proto jdu do hloubky a věnuji se práci s rodovou linií. Neboť z té vycházíme a odtud si neseme naše zkušenosti. Ovšem se vším se dá pracovat a vše se dá změnit. (Více si přečtěte ve článku Rituál menarché: maminky a dcery. )

„Okamžik příchodu první menstruace je přelomovým bodem v životě ženy. Je to signál matky přírody dívce, že její tělo vstoupilo do zázračného cyklu plodnosti, že už není dítětem. Dívky jsou oficiálně přivítány do ženského společenství. Čeká je učení se od starších žen o tom, co to obnáší být ženou. a dostane se jim zasvěcení do ženských mysterií, ženské moudrosti spojené s ženským cyklem, plodností a sexualitou.“
                                                                                             Z knihy Novodobé ženské rituály

Tyto stránky Vám mohou poskytnout dostatek inspirace, jak taková oslava může proběhnout a vypadat. Stačí se začíst do našeho blogu. Nebo si můžete přečíst knihu Oslava menarché jako cesta k příjemnější menstruaci.

Můžeme se ale potkat také osobně: pořádám (či společně s Janou Zittovou pořádáme) Oslavu menarché jako víkendovou akci pro dospělé ženy, které si chtějí svou oslavu dopřát zpětně a přepsat určité “zajeté a naučené” představy o tom, jaká menstruace nutně musí být.
Termíny a veškeré podrobnosti o chystaných akcích naleznete v sekci Akce.

Veronika Lančaričová a Jana Zittová

Delší dobu jsem přemýšlela nad tím, jak já sama za sebe tyto rituály pojmu a budu provádět tak, aby vyjadřovaly přesně to, co si přeji ženám předávat. Zažila jsem mnoho oslav menarché, a i když to byly oslavy krásné, věděla jsem, že si přeji jít více do hloubky a že je potřeba určité přípravy i před samotným rituálem. Jeden večer (či pár hodin) je zkrátka málo. Proto je můj rituál menarché víkendový a kromě různých dalších cvičení zažijete se mnou také práci s  rodovou linií. (Přečtěte si více ve článku: V čem se mé rituály menarché liší?)
(Veronika)

První menstruace – menarché je důležitým přerodem v životě dívky, stejně jako později například porod. Když dívka začne menstruovat, stává se ženou. Když jsem já zažila svůj pozdější rituál menarché, v mnohém se mi má menstruace změnila a celkově se proměnil pohled na ni. Jiný přístup k menstruaci ovlivnil také můj vztah k sobě samé, ale mělo to dopad i na mé partnerství či sexualitu. Ano, všechno je to propojené. Svými zkušenostmi a praxí ráda ženy inspiruji. A rituál menarché může ženy obohatit a něco nového v nich probudit.
(Jana)

A právě proto všechno pořádám – pořádáme akce Menarché víkendové – či ještě delší!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *